Добра практика в НФСГ: “Етика в бизнеса и в живота”

Добра практика в НФСГ: “Етика в бизнеса и в живота”
  1. Тема на урока: “Етика в бизнеса и в живота”
  2. Преподавател/и: Цветелена Таралова, главен учител по общообразователен предмет в гимназиален етап, учител по английски език
  3. Учебни предмети: английски език и икономика
  4. Клас: 9. в клас на Националната финансово-стопанска гимназия, гр. София
  5. Цели на урока:

Учениците

– да дефинират какво е етика и ще разбират нейното значение в ежедневието и бизнеса

– да определят етично и неетично поведение в различни ситуации

– да обсъждат съществуващи етични възможности в технологиите и бизнеса

– да развият уменията си за работа в екип

– да демонстрират критическо мислене

– да развият уменията си конструктивно да участват в диалог на английски език

  1. Очаквани резултати:

Учениците

– да могат да дефинират термина етика и обясняват неговото значение в ежедневието и в бизнеса на английски език

– да могат да разпознават въздействието на етичните и неетичните решения върху устойчивото развитие

– да могат да обсъждат ключови понятия като справедлива търговия, бърза мода, хранителни отпадъци и възобновяема енергия

– да използват английския език, за да обосноват решенията си, като използват логически разсъждения и етични принципи

– да споделят мнения и дебатират с връстници, като уважават различните гледни точки

– да осъзнават по-добре собствените си избори като потребители (напр. устойчиво пазаруване, намаляване на отпадъците)

  1. Междупредметни връзки: английски език, ИТ и икономика
  2. План на работа

Дейности:

ПОДГОТОВКА за урока

Учителите използват ИИ, за да съставят план на урока, да се генерират изображения и карти с текст за обсъждане на английски език.

– Учителят по английски език използва информация за измами в живота и в спорта, включително и информация за популярна песен, която е свързана с измама от изпълнителите.

– Учителите подготвят презентация, като включват елементите, изброени е предишните две подготвителни дейности. Разпечатват по една карта с различна ситуация за дискусия, която получава всеки отбор.

ХОД на урока:

  • Въведение

Преподавателите въвеждат темата. Учениците пишат ключови думи, които учениците свързват с думата “етика”, като използват ИТ инструмента answergarden. Учителите представят примери за измами в миналото.

  • Екипна работа за обсъждане на казуси

Учениците работят в 10 екипа по двама или трима и обсъждат по един казус. След като са взели решение, споделят пред всички своето мнение и го аргументират.

  • Преди обобщението

Учителите представят пример за измама с известна песен в миналото.

  • Обобщение и заключение

Учителят в дискусия обобщава наблюденията и оценките на учениците, като основните въпроси са:

Should businesses always choose sustainability over profit? Why or why not? / Would you buy a more expensive sustainable product or a cheaper non-sustainable one? Why? / What are some small ethical choices we can make as consumers?

  • Рефлексия

Преподавателят по английски език чрез листчета поставя задача за рефлексия. Учениците отговорят на въпроса: One ethical lesson I learned today is …. Учителите четат част от отговорите и обобщават.

Споделете

GoTop